نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود
 • ثبت شرکت سهامی خاص

  به شرکتی که دارای 3 نفر سهامدار و 2 نفر بازرس باشد, شرکت سهامی خاص می گوییم. دو بازرسی که در شرکت سهامی خاص  می باشند ,یک نفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی البدل,می باشد.اعضای هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص 2نفر یا بیشتر می باشند.در شرکت سهامی خاص,بازرسان نبایستی با اعضاء هیئت مدیره نسبت فامیلی داشته باشند.

 • مشاوره حقوقی ثبت شرکت ها

  مهمترین قدم در ثبت شرکت,انتخاب برند مناسب می باشد, بعبارت دیگر به طرح ,نماد یا هر ویژگی دیگری که مشخص‌کننده خدمات یا فروش محصولی خاص از آن شرکت باشد,برند می گوییم. برای ثبت شرکت در زمانی کمتر بایستی از یک وکیل خوب کمک بگیریم.مشاوره حقوقی ثبت شرکت یکی از کارهای مهم و حقوقی قبل از راه اندازی  شرکت می باشد.

 • الزام به تنظیم سند رسمی

  در جامعه امروزی  الزام به تنظیم سند رسمی یکی از دعاوی مهم در دعاوی حقوقی می باشد.به دلیل افزایش قیمت املاک یا خودرو اکثر فروشندگان از تنظیم سند رسمی خودداری می کنند.اگر فروشنده بعد از قرارداد قولنامه از زدن سند رسمی خودداری کند و به محضر نیاید دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی به دادگاه ارائه می شود.

 • ثبت علایم تجاری و اختراع

  در دنیای امروزی ثبت علایم تجاری و اختراع بسیار مهم می باشد و ثبت علائم تجاری به صورت الکترونیکی انجام می شود.برای ثبت علایم تجاری و اختراع بایستی با یک وکیل خوب و با تجربه  مشاوره داشته باشیم ,علاوه براین وکیل تمامی کارهای حقوقی مربوط به ثبت علایم تجاری و اختراع را انجام می دهد.

 • طلاق توافقی

  به طلاقی که در آن زوجین قبل از رفتن به دادگاه خانواده بر سر طلاق و مسائل پیرامون طلاق با یکدیگر به توافق رسیده اند, طلاق توافقی می گویند. در طلاق توافقی ,بعد از صادر شدن رای دادگاه ,زوجین برای جاری شدن صیغه طلاق توافقی به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه می کنند.

 • اظهارنامه و دفاع مالیاتی

  اظهارنامه مالیاتی یکی از موضوعات در پرداخت مالیات بر درآمد افراد می باشد,به عبارت دیگر تمامی افراد حقیقی و حقوقی در موعد مشخص بایستی برای پرداخت مالیات و اعلام اظهارنامه مالیاتی خویش اقدام کنند. افراد حقیقی و حقوقی برای پیگیری های مالیاتی و اظهارنامه مالیاتی خود می توانند به وکیل خوب در کرج مراجعه کنند.

مقالات

چیستی حسن نیت و سابقه تاریخی موضوع - بخش 2

چیستی حسن نیت و سابقه تاریخی موضوع - بخش 2با بخش دوم از موضوع چیستی حسن نیت و سابقه تاریخی موضوع همراه شما هستیم. در بخش اول به تعریفی از این موضوع و بیان جزییاتش پرداختیم. با گروه وکلای دادیک که از متخصصان در تمام حوزه های حقوقی بخصوص وکیل طلاق در کرج بهره می گیرد، همراه باشید.

 

چیستی حسن نیت و سابقه تاریخی موضوع 

بایستی در نظر داشته باشیم که هر جامعه برای دوام و قوام خود بایستی صداقت و راستی را پیشه کند و از حیله و تقلب پرهیز نماید. بر این مبنا حسن نیت اصلی فراگیر در تجارت حقوقی و به طور کلی در قراردادهاست که معاملات را تضمین می کند و از تدلیس و تقلب می کاهد. حسن نیت در اسناد بین المللی نیز مورد توجه قرار گرفته است. بند هفت ماده یک کنوانسیون بیع بین المللی، تفسیر کنوانسیون موصوف را بر مبنای حسن نیت لازم دانسته است.

 

با این وجود حسن نیت به عنوان یک اصل حقوقی ، ظهور و بروز یکسانی نداشته است.با اینکه ریشه بسیاری از نظام های حقوقی ، حقوق رم بوده و در حقیقت از این نظام تأثیر گرفته اند، اما این تأثیرگذاری در مقوله حسن نیت یکسان نبوده و توسعه و کاربرد آن در کشورهای مختلف ، متفاوت می باشد.

با این مقدمه سعی داریم مفهوم حسن نیت را با توجه به طبع اخلاقی این موضوع به عنوان یک اصل حقوقی لازم الرعایه تبیین نماییم.

تعریف 1:

به رغم آن که حسن نیت در نظام های حقوقی مختلف شناخته شده و در قوانین برخی کشورها نیز مقرراتی را به خود اختصاص داده ، اما تعریف روشن و صریحی از آن ارائه نشده است.به عقیده برخی صاحب نظران حسن نیت مقوله ای ذهنی ، کیفی و مبهم بوده و تعریف آن امری دشوار است.

فرهنگ حقوقی بلک در تعریف حسن نیت ، آنرا یک حالت ذهنی مبتنی بر صداقت در عقیده یا هدف ، پای بندی به تعهد و التزام در مقابل دیگری ، رعایت استتانداردهای تجاری متعارف ، رفتار منصفانه در یک تجارت یا کسب و پیشه ی معین و یا فقدان قصد تقلب و تدلیس یا تحصیل امتیاز بر خلاف وجدان معرفی می نماید.

صاحب نظران خارجی تعاریف متعددی از حسن نیت ارائه نموده اند :

"حسن نیت بدان معنی است که یک شخص زندانی کلمات متن عقد نشود ، تا در نتیجه آن بتواند از روح حاکم بر عقد سر باز زند."

1-ایفای درست و منصفانه ی تعهدات قراردادی ، به نحوی که در عرف تجارت مقبول باشد.

2-اصلی بنیادین که از قاعده ی لزوم وفای به عهد و دیگر قواعد حقوقی که با صداقت و انصاف در ارتباط هستند گرفته شده است.

همچنین تعاریف دیگری ارائه شده اند که عبارتند از : فقدان اراده تقلب و کلاهبرداری و ایجاد ضرر برای طرف معامله ، پای بندی به هدف معامله و داشتن رفتار درست و صادقانه در قرارداد ها ، داشتن اعتقاد صادقانه به موضوعی نادرست، نداشتن رفتار مغایر با معیار ها و ضوابط متداول در قرارداد ها.

وجه مشترک این تعاریف صداقت و راستی در قرارداد و ایفای تعهدات قراردادی به گونه ای صادقانه ، منصفانه و معقول است.دکتر لنگرودی ، فردی که اقدام به عمل حقوقی یا عمل مادی واجد آثار حقوقی نموده و به صحت عمل خود اعتقاد دارد را دارای حسن نیت می داند.

آیت الله موسوی در تعریف حسن نیت گفته است : حسن نیت وضع فکری کسی است که از روی اشتباه ، اقدام به عمل حقوقی نموده و تصور می کند که عمل او بر وفق قانون است حال آنکه چنین نیست و قانون گذار در مقابل عواقب زیان بار آن عمل حقوقی ، از او حمایت می کند.

حقوق دانان فرانسوی دو معنای کلی برای حسن نیت شناسایی نموده اند :

1-تصور اشتباه و قابل اغماض است که به منزله یک حق مورد حمایت واقع شده است . در این معنی حسن نیت به عنوان مبنای حقوقی توجیه کننده حمایت قانون گذار از شخص در موارد اشتباه و تصور نادرست به کار می رود که ناظر بر عدم اطلاع و ناآگاهی شخصی است.

2-درست کاری در اعمال حقوقی : به عنوان قاعده ای لازم الاجرا که در انعقاد ، اجرا و تفسیر قرارداد حکومت دارد.در این معنا حسن نیت بر خلاف معنای نخست ، جنبه حمایتی نداشته و یک اصل الزام آور و تکلیفی می باشد.این معنا در قراردادها کاربرد فراوان دارد و موجد تعهدات فراوانیدر حقوق قراردادها است که مطابق آن متعاقدین باید با نهایت صداقت و به دور از هرگونه تقلب در معاملات رفتار نمایند.در این معنا حسن نیت باید مثابه مقیاسی برای تعیین قلمرو و تعهدات طرفین در نظر گرفته شود تا طرفین صرفاً به لمات گفته شده در قرارداد اکتفا ننموده و به حکم وجدان ملزم به چیزی باشند که با اعلان این کلمات در صدد وصول به آن بوده اند.یعنی حسن نیت در عین حال که بر اجرای مفاد قانون و قرارداد تأکید دارد ، هرگونه تفسیر منطقی قانون و قرارداد را که به نتایج غیرمنصفانه منتهی می شود ، نفی می کند.در عین حال حسن نیت در این مورد به دو صورت سلبی و ایجابی مورد توجه قرار می گیرد.در نصوص قانونی، غالباً مفهوم ایجابی حسن نیت مورد حکم قرار گرفته و مفهوم سلبی آن با اصطلاحات شناخته شده دیگری همچون تدلیس ،تقلب و سو استفاده از حق مورد بحث قرار گرفته است.

در کل حسن نیت در هر دو مفهوم از وحدت معنا برخوردار است.یعنی چه به معنای صداقت و درستی باشد و چه معنای تصور اشتباه به خود گیرد ، هماره بیانگر این اعتقاد و باور درونی است که صادق و درست کار باشیم ، به کسی ضرر نرسانیم ،   مترصد حیله و تقلب نباشیم و نخواهیم از مجاری غیر قانونی به اهداف خود برسیم.اگر برای ماحقی وجود دارد ، این حق را با رعایت سایر اصول از جمله نظم عمومی و و اخلاق حسنه اعمال نماییم و از حق خویش سو استفاده نکنیم.

چیستی حسن نیت و سابقه تاریخی موضوع را در دو بخش شرح دادیم. در صورت هرگونه سوال با ما در تماس باشید. 

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
 • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

 • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

 • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید