نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود
 • ثبت شرکت سهامی خاص

  به شرکتی که دارای 3 نفر سهامدار و 2 نفر بازرس باشد, شرکت سهامی خاص می گوییم. دو بازرسی که در شرکت سهامی خاص  می باشند ,یک نفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی البدل,می باشد.اعضای هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص 2نفر یا بیشتر می باشند.در شرکت سهامی خاص,بازرسان نبایستی با اعضاء هیئت مدیره نسبت فامیلی داشته باشند.

 • مشاوره حقوقی ثبت شرکت ها

  مهمترین قدم در ثبت شرکت,انتخاب برند مناسب می باشد, بعبارت دیگر به طرح ,نماد یا هر ویژگی دیگری که مشخص‌کننده خدمات یا فروش محصولی خاص از آن شرکت باشد,برند می گوییم. برای ثبت شرکت در زمانی کمتر بایستی از یک وکیل خوب کمک بگیریم.مشاوره حقوقی ثبت شرکت یکی از کارهای مهم و حقوقی قبل از راه اندازی  شرکت می باشد.

 • الزام به تنظیم سند رسمی

  در جامعه امروزی  الزام به تنظیم سند رسمی یکی از دعاوی مهم در دعاوی حقوقی می باشد.به دلیل افزایش قیمت املاک یا خودرو اکثر فروشندگان از تنظیم سند رسمی خودداری می کنند.اگر فروشنده بعد از قرارداد قولنامه از زدن سند رسمی خودداری کند و به محضر نیاید دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی به دادگاه ارائه می شود.

 • ثبت علایم تجاری و اختراع

  در دنیای امروزی ثبت علایم تجاری و اختراع بسیار مهم می باشد و ثبت علائم تجاری به صورت الکترونیکی انجام می شود.برای ثبت علایم تجاری و اختراع بایستی با یک وکیل خوب و با تجربه  مشاوره داشته باشیم ,علاوه براین وکیل تمامی کارهای حقوقی مربوط به ثبت علایم تجاری و اختراع را انجام می دهد.

 • طلاق توافقی

  به طلاقی که در آن زوجین قبل از رفتن به دادگاه خانواده بر سر طلاق و مسائل پیرامون طلاق با یکدیگر به توافق رسیده اند, طلاق توافقی می گویند. در طلاق توافقی ,بعد از صادر شدن رای دادگاه ,زوجین برای جاری شدن صیغه طلاق توافقی به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه می کنند.

 • اظهارنامه و دفاع مالیاتی

  اظهارنامه مالیاتی یکی از موضوعات در پرداخت مالیات بر درآمد افراد می باشد,به عبارت دیگر تمامی افراد حقیقی و حقوقی در موعد مشخص بایستی برای پرداخت مالیات و اعلام اظهارنامه مالیاتی خویش اقدام کنند. افراد حقیقی و حقوقی برای پیگیری های مالیاتی و اظهارنامه مالیاتی خود می توانند به وکیل خوب در کرج مراجعه کنند.

مقالات

دعوای خیانت در امانت

 

وکیل در کرج

موسسه دادیک قصد دارد به عنوان وکیل در کرج و وکیل طلاق در کرج در این مطلب شما را با مقوله مهمی چون خیانت در امانت آشنا سازد.
در اجتماع انسان ها، اطمینان و اعتماد فی مابین افراد جامعه در تمامی روابط اجتماعی ممکن و موجود، از اهمیت اساسی برخوردار است و فاکتور اعتماد و اطمینان در ایجاد امنیت روانی و ثبات به روابط نقشی قابل توجه دارد. به همین دلیل امین بودن و پاسداری از امانت همواره به عنوان یکی از مکارم اخلاقی مدنظر بزرگان دین و سرزمین بوده و بر رعایت این صفت متعالی توصیه های فراوانی شده است. در آیه 58 سوره نساء خداوند کریم به مومنان  امر نموده است: « ان الله یأمرکم ان تودوا الامانات الی اهلها». بر این مبنا امانت داری و پاسداری از آن به عنوان یک حال ثبات بخش در اجتماع مدنظر قانون گذار قرار گرفته و نقض امانت داری و خیانت در امانت با قید ضمانت اجرای کیفری توسط قانون گذار منع گردیده است.

تعریف

در قانون مجازات اسلامی تعریفی برای جرم خیانت در امانت ذکر نشده است. با این وجود بر مبنای تعریف دو جزء این جرم (امانت و خیانت) می توان به تعریفی برای جرم مذکور دست یافت. امانت عبارت از مالی است که در اثر یکی از عقود امانی یا به حکم قانون نزد شخص سپرده شده باشد. خیانت نیز به معنای پیمان شکنی ، نقض عهد، بی وفایی و رفتار بر خلاف امانتداری، تعریف شده است.
دکتر میرمحمد صادقی جرم خیانت در امانت را این چنین تعریف نموده اند:
«خیانت در امانت عبارت است از استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود نمودن توأم با سوء نیت مالی که از طرف مالک یا متصرف قانونی  به کسی سپرده شده و بنابر استرداد یا به مصرف معین رساندن آن بوده است». (جرائم علیه اموال و مالکیت صفحه 147).
دکتر گلدوزیان در تعریف این جرم اظهار داشته اند:
«خیانت در امانت عبارت است از تصاحب، استعمال، تلف یا مفقود نمودن اموال یا اسناد به زیان مالکین یا متصرفین آنها وقتی اشیاء مزبور به عنوان اجاره، امانت، رهن، وکالت، یا هر کار با اجرت یا بی اجرت به کسی داده شده و مقرر بوده است که اشیاء مزبور مسترد شود یا به مصرف معین برسد».
ارکان تشکیل دهنده جرم:
1-رکن قانونی: رکن قانونی جرم خیانت در امانت در حال حاضر ماده 674 قانون مجازات اسلامی می باشد که مقرر داشته : «هرگاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی اجرت به کسی داده شده و بنابراین بوده است که اشیای مذکور با مداخله وکیل در کرج مسترد شود یا به مصرف معین برسد و شخصی که این اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد».
بنابراین مشمول ماده 674 در برگیرنده اموال منقول و غیر منقول، سفته، چک و قبض می گردد و از موارد مذکور در ماده حصری نبوده و تمثیلی می باشد.
همچنین علاوه بر عقود امانی هر کار با اجرت یا بی اجرت دیگری نیز در قلمرو ماده مذکور قلمداد گردیده و تحت شمول آن می باشد.
رکن مادی:
برابر ماده 674 قانون مجازات اسلامی اموال موضوع جرم خیانت در امانت بایستی تحت یکی از عقود امانی یا هر کار با اجرت یا بی اجرت دیگری به امین سپرده شده باشد. بنابراین ضروری نبوده اما در هر حال بایستی به امین سپرده شده باشد.
لازمه ی تحقق عنصر مادی جرم این است که متعاقب سپرده شدن مال، امین اموال سپرده شده را به ضرر مالکین استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود نماید.
رکن معنوی:
رکن معنوی جرم خیانت در امانت از سوءنیت خاص تشمیل شده است.
بدین شکل که سوءنیت عام جرم خیانت در امانت عبارت است از : «انجام عمل استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود نمودن مال موضوع امانت و سوءنیت خاص عبارت از قصد و اراده ورود ضرر به غیر می باشد.
لازم به توضیح است که خیانت در امانت از جرائم مفید است و ورود ضرر به مالک یا متصرف در اثر رفتار مرتکب بایستی توسط وکیل در کرج اثبات و احراز گردد. در خصوص کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خیانت در امانت می توانید با وکیل در کرج یا وکیل طلاق در کرج تماس حاصل نمایید.
 
 

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
 • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

 • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

 • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید