نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود
 • ثبت شرکت سهامی خاص

  به شرکتی که دارای 3 نفر سهامدار و 2 نفر بازرس باشد, شرکت سهامی خاص می گوییم. دو بازرسی که در شرکت سهامی خاص  می باشند ,یک نفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی البدل,می باشد.اعضای هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص 2نفر یا بیشتر می باشند.در شرکت سهامی خاص,بازرسان نبایستی با اعضاء هیئت مدیره نسبت فامیلی داشته باشند.

 • مشاوره حقوقی ثبت شرکت ها

  مهمترین قدم در ثبت شرکت,انتخاب برند مناسب می باشد, بعبارت دیگر به طرح ,نماد یا هر ویژگی دیگری که مشخص‌کننده خدمات یا فروش محصولی خاص از آن شرکت باشد,برند می گوییم. برای ثبت شرکت در زمانی کمتر بایستی از یک وکیل خوب کمک بگیریم.مشاوره حقوقی ثبت شرکت یکی از کارهای مهم و حقوقی قبل از راه اندازی  شرکت می باشد.

 • الزام به تنظیم سند رسمی

  در جامعه امروزی  الزام به تنظیم سند رسمی یکی از دعاوی مهم در دعاوی حقوقی می باشد.به دلیل افزایش قیمت املاک یا خودرو اکثر فروشندگان از تنظیم سند رسمی خودداری می کنند.اگر فروشنده بعد از قرارداد قولنامه از زدن سند رسمی خودداری کند و به محضر نیاید دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی به دادگاه ارائه می شود.

 • ثبت علایم تجاری و اختراع

  در دنیای امروزی ثبت علایم تجاری و اختراع بسیار مهم می باشد و ثبت علائم تجاری به صورت الکترونیکی انجام می شود.برای ثبت علایم تجاری و اختراع بایستی با یک وکیل خوب و با تجربه  مشاوره داشته باشیم ,علاوه براین وکیل تمامی کارهای حقوقی مربوط به ثبت علایم تجاری و اختراع را انجام می دهد.

 • طلاق توافقی

  به طلاقی که در آن زوجین قبل از رفتن به دادگاه خانواده بر سر طلاق و مسائل پیرامون طلاق با یکدیگر به توافق رسیده اند, طلاق توافقی می گویند. در طلاق توافقی ,بعد از صادر شدن رای دادگاه ,زوجین برای جاری شدن صیغه طلاق توافقی به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه می کنند.

 • اظهارنامه و دفاع مالیاتی

  اظهارنامه مالیاتی یکی از موضوعات در پرداخت مالیات بر درآمد افراد می باشد,به عبارت دیگر تمامی افراد حقیقی و حقوقی در موعد مشخص بایستی برای پرداخت مالیات و اعلام اظهارنامه مالیاتی خویش اقدام کنند. افراد حقیقی و حقوقی برای پیگیری های مالیاتی و اظهارنامه مالیاتی خود می توانند به وکیل خوب در کرج مراجعه کنند.

مقالات

دعوای مطالبه مهریه

مهریهمهریه عین معین یا چیزی است که قائم مقام مالی بوده و در عقد نکاح بر ذمه ی مرد قرار می گیرد. به زبان ساده تر مهریه مال یا وجهی است که در عقد ازدواج و طی سند ازدواج بر ذمه مرد قرار می گیرد و حسب شرایط عقدنامه مرد به صورت عندالمطالبه یا عندالاستطاعه موظف به پرداخت آن به زوجه می باشد و این امر ارتباطی به بحث طلاق و نفقه نداشته و حق مستقلی است که بی قید و شرط به زوجه تعلق می گیرد. برای اطلاع بیشتر در این زمینه با گروه وکلای دادیک که متخصص در زمینه وکیل طلاق در کرج می باشد، همراه باشید.

 

 

سقف پرداخت مهریه معادل 110 سکه وفق قانون جدید :

بر طبق قانون محکومیت های مالی کسانی که محکوم به پرداخت مهریه گردیده اند چنانچه 110 عدد سکه یا معادل آن را نقداً پرداخت نمایند بازداشت و راهی زندان نخواهند شد.البته این امر در صورتی است که حکم اعسار و تقسیط از ناحیه ی دادگاه برای زوج صادر نشده باشد.شایان ذکر است پرداخت 110 عدد سکه و معادل آن اگرچه مانع بازداشت زوج می گردد ولی این به معنای معافیت وی از پرداخت الباقی مهریه نبوده و الباقی مهریه همچنان بر ذمه ی زوج باقیست تا به صورت اقساط یا در صورت توقیف و معرفی مال از ناحیه زوجه به صورت یکجا اخذ گردد.

نحوه مطالبه مهریه

زوجه از دو طریق می تواند مهریه خود را مطالبه نماید :

1-از طریق دایره ی اجرای ثبت مستقر در اداره ثبت محل وقوع عقد :

در این مورد زوجه ابتدا با در دست داشتن سند رسمی ازدواج به دفتر محل عقد ازدواج خود مراجعه و پس از صدور اجراییه از ناحیه ی سردفتر به شوهر ابلاغ و به زوج مهلت داده می شود که ظرف مهلت 10 روز مهریه همسر خود را پرداخت نماید و در صورتی که پس از انقضاء مدت شوهر دین خود را نپردازد، زوجه می تواند به دایره ی اجرای ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال یا حساب های بانکی و ... همسرش را بنماید و همچنین تقاضای ممنوع الخروجی مشارالیه از کشور را بنماید که به فوریت اجرا خواهد شد.نکته حائز اهمیت در خصوص مطالبه ی مهریه از طریق دایره ی اجرای ثبت آنست که سند ازدواج می بایست رسمی باشد و چنانچه سند ازدواج عادی بوده در دفتر ازدواج به صورت رسمی تنظیم نگردیده باشد ، قابلیت پیگیری از طریق اداره ثبت را نخواهد داشت.همچنین پس از اخذ مهریه از زوج نیم عشر دولتی به عنوان هزینه اجرایی می بایست پرداخت گردد که پرداخت مبلغ مذکور نیز بر عهده ی زوج می باشد. (در صورت تمایل جهت اخذ اطلاعات بیشتر مراجعه به مواد قانونی 1078 و 1079 و 1080 و 1082 قانون مدنی )

2-از طریق دادگاه خانواده :

زوجه می تواند با مراجعه به دادگاه های خانواده و در تهران با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی که به این امر اختصاص یافته است ، با تقدیم دادخواست، مهریه خود را مطالبه نمایند.در این مورد نیز هزینه های ابطال تمبر دادرسی و حق الوکاله ی وکیل در صورت مطالبه در دادخواست بر عهده ی زوج می باشد.همچنین زوجه می تواند همزمان تقاضای توقیف اموال همسرش را نیز بنماید.

عجز از پرداخت هزینه دادرسی :

در صورت ناتوانی زوجه از پرداخت هزینه دادرسی وی می تواند دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را به پیوست دادخواست مهریه ارائه نماید که دادگاه رسیدگی کننده بدواً به این امر رسیدگی می نماید و بدیهی است در صورت اثبات اعسار زوجه ، مشارالیها از پرداخت هزینه دادرسی معاف خواهد شد.

عدم توانایی مرد در پرداخت مهریه :

در صورتی که زوج مالی جهت توقیف و پرداخت مهریه نداشته باشد و مستمری بگیر نیز نباشد، زوجه می تواند به استناد ماده 2 قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی تقاضای بازداشت مرد را بنماید.در این حالت مرد می بایست متقابلاً در دعوای مهریه دادخواست اعسار مطرح که رسیدگی و در آن مستثنیات دین مانند مسکن و اثاث مورد نیاز و وسیله نقلیه متعارف برای مرد منظور خواهد شد در صورتی که حکم اعسار پس از بازداشت زوج صادر گردد وی بلافاصله آزاد خواهد شد.اگر زوج قبل از توقیف اموالش برای مهریه و با علم و اطلاع از مطالبه ی مهریه از ناحیه ی همسرش و با قصد فرار از ادای دین مال خود را به دیگری منتقل نماید این عمل جرم بوده و در برابر زوجه قابل استناد نمی باشد . مضافاً اینکه قابل پیگیری کیفری در مراجع قضایی نیز می باشد.

حق حبس :

حقی است که به زوجه تعلق می گیرد و زن می تواند بعد از عقد ازدواج شروع امر زناشویی و تمکین بالاخص تمکین خاص را منوط به اخذ مهریه تمام و کمال مهریه خود نماید و در این صورت شوهر مکلف است مهریه زوجه را بپردازد و هر چند وی تمکین نمی نماید شوهر ملزم به پرداخت نفقه زوجه نیز می باشد.

ما در این مطلب به طور کامل مهریه و نحوه مطالبه مهریه و جزییات پیرامون بحث مهریه را بررسی کردیم. در صورت نیاز و سوال می توانید از طریق این صفحه با ما تماس داشته باشید.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
 • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

 • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

 • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید