نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

دعاوی خانوادگی استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه

یکی از موضوعات مهم  در طلاق و دعاوی خانوادگی استرداد جهیزیه می باشد که باید برای رسیدگی درست به این امر از یک وکیل طلاق خوب بهره گرفت.  در این راستا باید توضیح داد که مادامی که عین جهیزیه موجود باشد ، مطالبه قیمت و ارزش آن وجاهت قانونی ندارد.بنابراین طرح دعوای استرداد جهیزیه می بایست بر مبنای مطالبه ی عین لیست سیاهه و یا اقلام موجود جهیزیه باشد و چنانچه زوجه ادعایی مبنی بر عدم تبرع عین جهیزیه دارد و مطالبه قیمت آن را می نماید می بایست این امر را اثبات نماید.

در تعریف جهیزیه در عرف و قانون کنونی ما می توان گفت : جهیزیه اموالی است که زن پس از نکاح با خود به خانه شوهر می برد و جزء حقوق مالی زوجه محسوب و زوجه بر آن مالکیت دارد.

مهمترین نکته در دعوای جهیزیه اثبات بقاء عین جهیزیه نزد زوج (شوهر) می باشد.در اکثر موارد زوج با اقرار خود کار زوجه را ساده می نماید، ولی در غیر این صورت نیاز به معرفی شاهد یا ادله دیگر اثبات دعوا به دادگاه رسیدگی کننده می باشد.

بنابراین زوجه چنانچه ادعا می نماید که جهیزیه وی موجود و نزد زوج می باشد می تواند طی طرح دادخواستی در دادگاه خانواده با پیوست نمودن لیست سیاهه جهیزیه ی خود (در صورت وجود ) جهیزیه ی خود را مطالبه نماید.چنانچه لیست اقلام جهیزیه به امضاء زوج رسیده باشد و زوج در جلسه رسیدگی لیست اقلام و امضاء خود را قبول داشته و اعتراضی ننماید ، حسب الاقرار رأی مبنی بر محکومیت زوج به استرداد جهیزیه صادر خواهد شد و چنانچه زوج لیست اقلام را قبول نداشته باشد ،زوجه می تواند شهودی نیز به دادگاه تعرفه نماید تا در این خصوص با اتیان سوگند و ادا شهادت نزد دادگاه صحت وجود چنین جهیزیه ای را برای زوجه گواهی دهند.

چنانچه عین جهیزیه تلف گردیده باشد زوجه می تواند قیمت آن را مطالبه نماید.

در این خصوص ماده 1118 و مواد 612 لغایت 615 قانون مدنی مستند آراء قرار می گیرد.

موسسه حقوقی دادیک با بهرهگیری از وکلای پایه یک حقوقی آماده رسیدگی به امور طلاق و استرداد جهیزیه می باشد و تجربه به پایان رساندن پرونده های طلاق توافقی را در رزومه کاری خود داشته و در زمینه ی وکیل طلاق و وکیل طلاق توافقی از وکلای مجرب بهره می گیرد.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید