نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

اثبات زوجیت و الزام به ثبت نکاح

اثبات زوجیت و الزام به ثبت ازدواج

از آنجا که امر ازدواج تأثیر قابل توجهی در زندگی اجتماعی افراد و حقوق مقرره قانونی ایشان و فرزندان اجتمالی حاصل از ازدواج دارد ، شایسته است که افراد در هنگام ازدواج و انعقاد عقد نکاح دقت نظر لازم نسبت به موضوع داشته باشند تا ازدواج مذکور نزد مراجع رسمی اعتبار لازم را داشته و واجد حقوق مقرره قانونی برای افراد باشد.

در اهمیت موارد فوق می توان خاطرنشان نمود که قانون گذار در ماده 20 قانون حمایت خانواده ثبت نکاح دایم را الزامی شمرده و در قانون مجازات اسلامی نیز عدم ثبت رسمی ازدواج دایم را جرم قلمداد نموده و برای مردی که بدون ثبت رسمی ،نکاح دایم منعقد نماید تعیین مجازات کرده است.

همچنین برابر ماده 20 قانون حمایت خانواده ، در موارد زیر ثبت نکاح موقت نیز اجباری شده است:

1-باردار شدن زوجه     2-توافق طرفین     3-شرط ضمن عقد

بنابراین در صورتی که راجع به اصل نکاح منعقد شده اختلافی در بین نباشد ، می توان الزام طرف ازدواج ( زوج یا زوجه ) را به ثبت ازدواج دایم و موقت ( در موارد مصرحه قانونی ) از دادگاه درخواست نمود.

اما در صورتی که یکی از طرفین منکر وقوع ازدواج باشد و در مقام انکار زوجیت بر آید ، لازم است که ابتدا دعوای اثبات زوجیت در دادگاه طرح شده و پس از اثبات زوجیت ثبت آنرا درخواست نمود.لازم به توضیح است که طرح توأمان دعوای اثبات زوجیت و الزام به ثبت ازدواج نیز به استناد ماده         و          قانون آیین دادرسی مدنی امکان پذیر می باشد.

بدیهی است در این صورت دادگاه ابتدا دعوای اثبات زوجیت را مورد رسیدگی قرار داده ، و در صورت احراز این امر الزام به ثبت آنرا نیز هم زمان           حکم قرار می دهد.

بنابراین همانگونه که ذکر شد ، در صورتی که اصل وقوع عقد ازدواج مورد اختلاف باشد و یکی از طرفین زوجیت را انکار نماید ، طرف مقابل برای بهره مند شدن از آثار قانونی ازدواج مذکور ، بایستی ابتدا زوجیت را در دادگاه اثبات نماید.

با عنایت به اینکه هر کس ادعایی مطرح نماید ، اثبات آن نیز به عهده خود اوست ( البینه علی المدعی )بدیهی است که طرف مدعی زوجیت ، بایستی دلایل مورد استناد خویش را به دادگاه ارائه نماید.مهم ترین دلایلی که در دعوای اثبات زوجیت می تواند مورد استناد قرار گیرد ، ذیلاً شرح داده می شود.

1-اقرار :

در صورتی که طرف منکر ، در دادگاه یا خارج از دادگاه اقرار به زوجیت نماید ، برای اثبات دعوا دلیل دیگری احتیاج نیست.البته وقوع اقراری که در خارج از دادگاه به عمل آمده بایستی برای قاضی محکمه اثبات گردد.

2-سند کتبی :

در صورتی که طرفین اراده خود را مبنی بر نکاح در سندی (رسمی یا عادی ) مکتوب نموده باشند ، بدیهی است این سند برای دادگاه دارای ارزش اثباتی لازم خواهد بود.

3-شهادت شهود :

برابر ماده 230 قانون آیین دادرسی مدنی ، اصل نکاح با شهادت دو مرد یا یک مرد و دو زن قابل اثبات می باشد .لازم به توضیح است که شهود بایستی وقوع عقد ازدواج را گواهی نمایند.

4-سوگند :

به استناد ماده 271 قانون آیین دادرسی مدنی با حصول شرایطی سوگند می تواند مبنای اثبات زوجیت در دادگاه باشد.البته انکار زوجیت نیز به وسیله سوگند می تواند مبنای اثبات زوجیت در دادگاه باشد.البته انکار زوجیت نیز به وسیله سوگند امکان پذیر می باشد.در فقه شیعه دلایل دیگری مانند شیاع و ... برای اثبات زوجیت معتبر شمرده شده .با توجه به مقررات قانون آیین دادرسی مدنی به نظر می رسد این دلایل در حال حاضر کمتر قابل استناد می باشند.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید