نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

مطالبه مهریه

مطالبه مهریه در دعاوی خانوادگی و معمولا قبل از طلاق در دادگاه ثبت میشود.

اجرت المثل ایام زوجیت

اجرت المثل ایام زوجیت

اجرت المثل ایام زوجیت به اجرت کارهای انجام گرفته توسط زوجه در منزل مشترک وی با شوهرش اطلاق می شود.

 

در قوانین سابق شرایط تعلق اجرت المثل ایام زوجیت به زن بسیار سخت و موکول به تحقق شرایطی بود که بعضاً تعلق آن را به زوجه سخت و غیرممکن می نمود ولی مطابق ماده 29 قانون حمایت خانواده مصوب 1392 ، رسیدگی به خواسته اجرت المثل ایام زوجیت از طرف زوجه می بایست مطابق ماده 336 قانون مدنی تعیین گردد، ماده ی مذکور بیان می د«هرگاه کسی بر حسب امر دیگری اقدام به عملی نماید که عرفاَ برای آن عمل اجرتی بوده و یا آن شخص عادتاً مهیای آن عمل باشد، عامل مستحق اجرت المثل عمل خود خواهد بود، مگر اینکه معلوم شود که قصدتبرع داشته است».

بنابراین مطابق قانون حمایت خانواده جدید پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت دیگر موکول به طلاق نیست و نیازی به رعایت شروط متعدد مقرر در  6 قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب 1371 نیست و در هر حال به زن تعلق می گیرد، مگر اینکه مرد بتواند ثابت کند که زن در انجام کارهایی که در منزل شوهر انجام داده است قصد تبرع داشته است.

ابتکار جدید دیگر قانون حمایت خانواده در ماده 30  اینست که زوجه می تواند در دادگاه ثابت کند به امر زوج یا اذن وی از مال خود برای مخارج متعارف زندگی مشترک که بر عهده زوج است، هزینه کرده و زوج نتواند قصد تبرع زوجه را اثبات کند می تواند، معادل آن را از وی دریافت نماید.

اظهار و دفاع مالیاتی

 تعریف اظهارنامه مالیاتی

 کارنامه مالی یک سال کاری شخص حقیقی یا حقوقی که جهت محاسبه مالیات به سازمان امور مالیاتی تقدیم می گردد را اظهارنامه مالیاتی می نامند.

 

چگونگی محاسبه مالیات در ایران

در ایران مالیات به دو صورت خود اظهاری یا علی الرأس محاسبه می گردد.

روش خود اظهاری به این صورت است که شخص حقیقی یا حقوقی خود اعلام می نماید که درآمدش چقدر است و مالیاتش به چه میزان است؟ بدون آنکه ممیزین و کارشناسان سازمان امور مالیاتی در محاسبه و دریافت مالیات، دخالتی داشته باشند. بدین منظور اظهارنامه ای تکمیل کرده که در آن کل درآمدها و کل هزینه ها و استهلاک و حقوق کارمندان و... درج می شود و پس از کسر معافیت مالیاتی، مبلغ مالیات سالیانه محاسبه می گردد. کارشناسان سازمان امور مالیاتی نیز به شرط درستی مطالب و تکمیل مدارک و عدم تخلف اشخاص از قوانین ثبت دفاتر و اظهارنامه و ... آن را می پذیرند و با توجه به آن مالیات را دریافت می نماید. در صورت عدم پذیرش اظهارنامه و یا ارائه نکردن آن به سازمان امور مالیاتی، ممیز مربوطه به 

صورت علی الرأس مالیات را محاسبه می کند و به مؤدی اعلام می کند و نظر ممیز 

و کارشناس ملاک پرداخت مالیات می باشد.

ادامه مطلب: اظهار و دفاع مالیاتی

طلاق توافقی(1)

اصطلاح طلاق توافقی اگرچه در قوانین سابق به صراحت مورد اشاره قرار نگرفته بود ولی اصطلاحی رایج بین مردم و حقوقدانان بود که به دلیل رواج زیاد در سال 1392 در ماده 26 قانون حمایت خانواده به صراحت به رسمیت شناخته شد.

طلاق توافقی همانگونه که از نام آن آشکار است، طلاقی است که بر مبنای توافق زوجین صادر می شود ، یعنی دادگاه توافقات بین زوجین در خصوص مهریه ، نفقه ، حضانت ، ملاقات فرزند ، اجرت المثل ایام زوجیت ، نحله و هر توافق دیگری در خصوص اموال زوجین و غیره را به شرطی که این توافقات خلاف قانون و شرع نباشد، به صورت دادنامه تنظیم و گواهی عدم امکان سازش صادر می نماید، که بر مبنای آن زوجین می توانند به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کنند و صیغه طلاق را جاری و از یکدیگر جدا شوند.

بنابر توضیح فوق در این نوع طلاق محاکم کمترین دخالت را در تصمیمات زوجین دارند و فقط به توافقات و اراده طرفین صورت قانونی و قضایی می بخشند .به همین دلیل هم کم دردسرترین و سریع ترین راه برای جدایی زوجین است ،چرا که دیگر لازم نیست که هر یک از طرفین دعوا برای به دست آوردن سهم بیشتر در دادگاه بجنگند و جلسات طولانی جهت تشخیص حق و باطل تشکیل شوند.زوجین از قبل بر سر کلیه موضوعات فی مابین توافق کرده و دادگاه نیز به توافقات آنها احترام گذاشته و مطابق میل و اراده آنها عمل می نماید.

مطابق قانون حمایت خانواده دادگاه در صورت رسیدگی به پرونده طلاق، در صورتی که طلاق توافقی، یا به درخواست زوج باشد، اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید.

ادامه مطلب: طلاق توافقی(1)

مشاوره حقوقی شرکت ها

همه می دانند که وجود یک گروه حقوقی کاردان و با تجربه در هر شرکت یا موسسه ی غیر تجاری لازم و ضروری است و در صورتی که در هر سازمانی چنین گروهی به فعالیت دقیق و تیمی بپردازد می تواند باعث پیشرفت آن سازمان گردد و موسسه را از افتادن در خطرات حقوقی که ممکن است آن را تهدید کنند نجات دهد.واضح است که مدیران شرکت ها و موسسات غیر تجاری که تمام وقت و انرژی خود را صرف امور تجاری یا فعالیت موسسه خود می نماید.نه وقت و زمان رسیدگی به موضوعات حقوقی را دارند و نه دانش آن را ، بنابراین بهترین راه استفاده از خدمات واحد حقوقی است.

می دانیم که بسیاری از شرکت ها و موسسات غیر تجاری واحدهای سازمانی هستند که نه آنقدر بزرگ و گسترده هستند که بتوانند یک واحد حقوقی مجزا و مستقل درون سازمان خود ایجاد کنند و نه آنقدر کوچک هستند که اصولاً نیازی به چنین خدماتی نداشته باشند.تعداد سازمان های اینچنین بسیار زیاد و در واقع اکثریت شرکت ها و موسسات غیر تجاری موجود در کشور را تشکیل می دهند.واحدهایی که با موضوعات حقوقی بسیاری یا درگیر هستند یا ممکن است در صورتی که از خدمات حقوقی وکلا استفاده ننمایند در آینده به آن دچار شوند .از طرفی امکان مالی یا سازمانی برای ایجاد یک واحد حقوقی مستقل و استخدام مثلاً چند نفر به عنوان تیم حقوقی و ایجاد امکانات مادی مثل واحد یا دفتر مجزا و تجهیزات اداری و ...را ندارند، برای رفع مشکل چنین سازمانهایی دست به ابتکاری نو زده ایم به این شرح که گروه وکلای دادیک با دریافت یک مبلغ سالیانه از شرکت ها و موسسات غیرتجاری در کل سال مشاوره حقوقی آنها را بر عهده خواهد گرفت که شامل خدمات ذیل می باشد :

1-ایجاد یک پرونده مستقل در محل موسسه ی گروه حقوقی مالی دادیک برای شرکت یا موسسه موکل که یک نسخه از تمامی اوراق مربوط به تأسیس شرکت یا موسسه و کلیه قراردادهای کارگری  و قراردادهای کاری و... در آن نگهداری می شود

2-مشاوره به شرکت یا موسسه موکل در خصوص کلیه امور حقوقی ، قراردادها،قراردادهای کارگر و کارفرما ، امور بیمه ای و مالیاتی شرکت یا موسسه موکل.

3-برگزاری جلسه به صورت ماهیانه در محل شرکت یا موسسه موکل جهت بررسی وضعیت حقوقی سازمان و تبادل نظر در خصوص موضوعات حقوقی حال و آینده شرکت یا موسسه

4-قبول دعاوی احتمالی شرکت یا موسسه موکل با نرخ تعرفه مصوب دولتی

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید