نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

چیستی حسن نیت و سابقه تاریخی موضوع

چیستی حسن نیت و سابقه تاریخی موضوعحسن نیت مفهومی است ذاتاً انسانی-اخلاقی که همگام با تحولات جوامع و ظهور روابط پیچیده میان انسان ها برای نزدیک ساختن ضوایط خشک حقوقی با موازین عدالت و انصاف و مرتبط ساختناصول حقوقی با مفاهیم بنیادین عدالت پا به عرصه ی حقوق نهاده است. با گروه وکلای دادیک که در امر وکیل طلاق در کرج متخصص می باشند همراه باشید.

 

 

چیستی حسن نیت و سابقه تاریخی موضوع

کمتر قاعده ی حقوقی را می توان یافت که جوهره اخلاقی نداشته باشد. به نوعی می توان گفت هر آنچه را اخلاق مزموم می شمرد در حقوق نیز امری ناپسند و نامطلوب است و هر آنچه را اخلاق لازم الرعایه پنداشته ، می تواند در زمره قواعد حقوقی قرار گیرد. درواقع قاعده ی حسن نیت یکی از مصادیق تأثیر اخلاقی بر حقوق به شمار می رود.البته آنچه امروز ضرورترعایت حسن نیت را دو چندان می کند ، تنها طبع اخلاقی بشر و آموزه های وجدانی او نیست ، بلکه انسان به تجربه دریافته است که روابط مبتنی بر حسن نیت ،سبب رونق بازرگانی شده و تبادل ثروت را آسان می کند.

در توسعه و قانونمند شدن این مفهوم ، حقوق دانانی را که راهبرد حقوق را تحقق بخشیدن به فضیلت های اخلاقی و به ویژه عدالت اجتماعی می دانند وسعی در یافتن بنیاد های اخلاقی و انسانی برای قواعد و نهاد های حقوقی دارند کوشش بسیار نموده اند ، به گونه ای که امروزه در قوانین اکثر کشورها این مفهوم ورود یافته و تبدیل به اصل حقوقی شده که ضمانت اجرای قانونی یافته است و علاوه بر آن هم زمان یک قاعده ی رفتاری برای طرفین قرارداد و یک قاعده ارزشی برای صاحب منصبان قضایی است.

در تکوین مفهوم حسن نیت دو مرحله اساسی وجود دارد: اولین دوره با حقوق رم شکل گرفته و از قرن سوم قبل از میلاد مسیح تا قرن ششم و هفتم پس از میلاد است که این دوره حسن نیت علی رغم اینکه وجود داشته ، اما اثر فعال و چشم گیری نداشته است.دوره دوم از قرن نوزدهم آغاز و به عصر حاضر که دوره افزایش اهمیت و نقش حسن نیت می باشد رسیده است.

یکی از حقوقدانان فرانسوی در تبیین معنای رمی حسن نیت بیان داشته : تمام قرارداد ها باید مطابق قصد طرفین تفسیر گردد و نباید صرفاً به کلمات متن قرارداد بسنده نمود.در نظر وی رمی ها به ضرب المثل « قانون مضیق متضمن زیان شدید است » ، باور فراوان داشته اند.

لازم به توضیح است در حقوق رم عقود به دو دسته تقسیم میشوند :

1-عقود مبتنی بر حقوق محض : که با توجه به مفاد لفظی آنها قابلیت اجرا دارند.

2-عقود مبتنی بر حسن نیت : که بر مبنای آن قاضی باید تمام آنچه را که طرفین می خواسته اند با حسن نیت تسلیم نموده و انجام بدهند ، در نظر قرار دهد.

معانی دیگری از جمله جهل یا تصور اشتباه و صداقت ( در مقابل تدلیس و تقلب ) هم برای حسن نیت در نظام حقوقی رم قایل شده اند.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید