نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

فسخ نکاح وبطلان نکاح

فسخ نکاح وبطلان نکاح:                                                                              

فسخ نکاح و بطلان نکاحفسخ نکاح یکی از راه هایی است که برای طرفی که از عقد نکاح ضرر دیده ،با حصول شرایطی امکان برهم زدن نکاح و جلوگیری از ضرر بیشتر را امکان پذیر می سازد و به عبارت دیگر می تواند فسخ نکاح انجام دهد.

فسخ نکاح و بطلان نکاح یکی از موارد دعاوی خانوادگی می باشد. البته باید در نظر داشته باشیم ،چون ازدواج یک قرارداد مالی نیست و از سوی دیگر نهاد خانواده و حفظ آن از ضروریات زندگی اجتماعی می باشد ،نظر قانون گذار بر محدودکردن راه های انحلال و فسخ نکاح بوده و احکام فسخ نکاح با سایر قراردادها متفاوت است.

منظور از امکان فسخ نکاح وبطلان نکاح ، جلوگیری از زیان یکی از زوجینی است که حق فسخ برای او شناخته شده است . بر این مبنا پاره ای ازعیوب که در یکی از زوجین حین نکاح موجود بوده و در مواردی بعد از نکاح به وجود آمده باشد ، یا فقدان صفتی که ازدواج بر مبنای آن شکل گرفته باشد ، می تواند ایجاد حق فسخ نماید.

 

ایجاد حق فسخ نکاح بر مبنای عیوب :

الف: جنون عیبی است که مشترک بین زن و مرد است،با این تفاوت که جنون مرد در هر حال برای زن ایجاد حق فسخ نکاح میکند ولی جنون زن فقط  در صورتی که در هنگام عقد موجود بوده ومرد آگاه به آن نباشد برای او ایجاد حق فسخ نکاح می کند.

ب:عیوب منحصر مرد:

 1– خضا 2 – عنن 3- مقطوع بودن الت تناسلی

ج:عیوب مخصوص زن :

1– قرن 2 –جذام 3 – برص 4 – افضا 5 – زمین گیری 6 – نابینایی از هر دو چشم

 

ایجاد حق فسخ نکاح وبطلان نکاح  بر مبنای تخلف از شرط صفت و تدلیس :

مطابق قانون مدنی هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده ، برای طرف مقابل حق فسخ نکاح خواهد بود ، خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا نشده باشد . مثلا زوج در زمان خواستگاری و عقد خود را پزشک متخصص معرفی می نماید و زوجه نیز که خود دارای تحصیلات داروسازی است می پذیرد که با او ازدواج کند و عقد بر این مبنا واقع میشود ولی بعدا مشخص میشود که زوج اصلا تحصیلات عالیه ندارد ، در اینجا طرف مقابل حق فسخ نکاح خواهد داشت و همچنین است در کلیه مواردی که عقد بر مبنای صفت خاصی منعقد می شود مثلا باکره بودن یا متمول بودن و غیره.

در این گونه موارد اگر پنهان و مخفی داشتن حقیقت بدون سوء نیت و بر مبنای اشتباه باشد امکان فسخ نکاح بر مبنای تخلف از شرط صفت وجود دارد و در صورتی که این امر با سوء نیت وبا عملیات فریبکارانه صورت گرفته باشد ایجاد حق فسخ نکاح بر مبنای تدلیس خواهد بود, که دارای ضمانت اجرایی کیفری نیز می باشد و به استناد ماده647 قانون مجازات اسلامی جرم می باشد . نکته آخر اینکه در تمامی مواردی که برای یکی از طرفین ازدواج حق فسخ نکاح به وجود می آید ، استفاده از این حق مقید به قید فوریت بوده و می بایست با لحاظ فوریت عرقی اقدام به اعمال حق فسخ نکاح نماید.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید