نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

تمکین

تمکین و نشوز :

تمکینتمکین در لغت به معنای مالک گردانیدن و ثابت نمودن است.در محاکم خانواده طرح دعوای الزام به تمکین از ناحیه زوج علیه زوجه در مواردیست که زن بدون عذر موجه شرعی و قانون از ایفاء وظایف زوجیت امتناع می ورزد.

در معنای مخالف تمکین نشوز قرار دارد.نشوز در لغت به معنای بالا بردن و به پا خواستن است و در صورت عدم تمکین و اطاعت زوجه از زوج این مفهوم تحقق یا در اصطلاح می گوییم که زوجه ناشزه می باشد.شایان ذکر است مرد می بایست نفقه ی زنی را که عقد نموده ولی هنوز او را به منزلش نیاورده پرداخت نماید اگر هنوز شرایط تمکین را برای زوجه ننموده است.در صورتی که عدم تمکین زوجه ثابت و تحقق گردد ، متعاقباً آثار و ضمانت اجراهایی برای آن در قانون پیش بینی شده و تمکین جز دعاوی خانوادگی می باشد, که ذیلاً به توضیح آن می پردازیم.

 

ضمانت های اجرایی تخلف از وظیفه تمکین از ناحیه زوجه :

 

الف ) عدم استحقاق نفقه :

 

وفق ماده 1108 قانون مدنی عنوان می دارد « چنانچه زن از وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه خواهد بود ».البته چنانچه زوجه برای تمکین عذر موجه داشته باشد ، طبعاً استحقاق نفقه را از دست نخواهد داد. مثلاً در مورد حق حبس ( موضوع ماده 1085 قانون مدنی ) و یا بیماری واگیردار شوهر ( موضوع ماده 1127 قانون مدنی ) ، یا اثبات خوف ضرر مالی یا جانی یا آبرویی برای زوجه ( موضوع ماده 1115 قانون مدنی ) و ... . شایان ذکر است پرداخت نفقه امری مستمر است ، یعنی چنانچه تمکین از ناحیه زوجه صورت نگیرد ، مشارالیها مستحق مطالبه نفقه نخواهد بود و این حکم مطلق نبوده و به محض تمکین از ناحیه زوجه مجدداً نفقه مستقر خواهد شد.

 

ب ) طرح دعوای الزام به تمکین :

 

این دعوا از ناحیه زوج و در صورت عدم تمکین زوجه در محاکم خانواده مطرح می گرددو جز دعاوی خانوادگی می باشد.درواقع تنها ضمانت اجرای صریح مندرج در قانون در خصوص عدم تمکین زوجه همان عدم استحقاق نفقه اوست.معذالک ، رویه عملی محاکم چنین استوار گردیده که دعوای الزام به تمکین را می پذیرند و زوجه را محکوم به تمکین می نمایند.

 

ج ) اجازه ازدواج مجدد :

 

این ضمانت اجرا بر این فرض بنا نهاده شده که اساساً ازدواج دوم مرد نیاز به اذن دادگاه داشته باشد.البته به نظر می رسد مجوز ازدواج مجدد برای زوج تنها راه حل خروج از بحران عدم تمکین زوجه نبوده و چه بسا مشکلات عدیده دیگری را نیز به وجود آورد.چرا که در اغلب موارد طرح چنین دعوایی از ناحیه زوج ممکن است جهت اعمال فشار روانی بر زوجه و یادآوری تعلقات عمیق عاطفی فی مابین می باشد و در صورت وجود فرزند مشکلاتی که ازدواج مجدد برای فرزندان ممکن است به وجود آورد نیز حائز اهمیت است. ولی در برخی موارد نیز که زوجه واقعاً و بدون عذر موجه حاضر به تمکین از زوج نمی باشد ممکن است یکی از راه حل هایی باشد که زوج انتخاب و در این خصوص پس از اثبات تمکین زوجه طرح دعوا نماید.

 

د ) عدم استحقاق اجرت المثل و نحله :

 

شرط دریافت اجرت المثل و نحله عدم نشوز زوجه تلقی شده و چنانچه زوجه کارهایی که در منزل شوهر به انجام رسانده به دستور زوج بود و قصد تبرع نیز نداشت و این امر برای دادگاه محرز شود، دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و حکم به پرداخت آنها می دهد و در غیر این صورت جهت سنوات زندگی مشترک و وسع مالی زوج دادگاه مبلغی را از باب بخشش ( نحله ) برای زوجه تعیین که پرداخت این مبلغ تنها در طرح دعوای طلاق از ناحیه زوج مطرح خواهد شد و به تنهایی قابل مطالبه از ناحیه زوجه نمی باشد.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید