نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

حضانت، سلب حضانت و استرداد فرزند

حضانت، سلب حضانت و استرداد فرزند

حضانت، سلب حضانت و استرداد فرزندمعمولاً در دعاوی خانوادگی در خصوص اینکه فرزند مشترک نزد کدام یک از زوجین باشد. اختلاف نظرهای بسیاری در میان پدر و مادر کودک به وجود می آید و حتی بعضاً به عنوان یک ابزار فشار جهت پیشبرد اهداف زوجین در اختلافاتشان به کار می رود, ولی قانونگذار در ماده 1169 مقرر داشته

که حق تقدم جهت حضانت اطفال ( چه پسر و چه دختر ) تا سن هفت سالگی با مادر است و پس از آن پدر طفل الویت حضانت دارد و می تواند جهت استرداد فرزند اقدام کند.در خصوص حضانت باید توجه داشت که مطابق تأکیداتی که در قانون مدنی و قانون حمایت خانواده جدید شده است, رعایت غبطه و مصلحت کودکان و نوجوانان در کلیه تصمیمات دادگاه ها و مقامات اجرایی الزامی است.

این حکم، مقررات مربوط به حضانت، سلب حضانت و استرداد فرزند را با انعطاف بیشتری مواجه کرده است و دست دادگاه ها برای احراز مصلحت کودک را بازتر کرده است.در هر حال گذشته از مواردی که دادگاه به دلایلی مصلحت طفل را غیر از حکم مقرر قانونی تشخیص دهد ، حضانت طفل تا 7 سالگی با مادر و پس از آن با پدر وی خواهد بود .

 توجه داشته باشیم که حضانت حق و تکلیف ابوین طفل است و در صورت فوت هر یک از زوجین حضانت فرزند با آنکه زنده است خواهد بود. هرچند متوفی پدر طفل بوده و برای او قیم تعیین کرده باشد و یا حتی پدربزرگ طفل قصد نگهداری از طفل و حضانت طفل را داشته باشد. .بنابراین تا زمانی که هر یک از زوجین زنده است هیچ شخص دیگری حقی نسبت به نگهداری و حضانت طفل ندارد (مگر احراز موارد قانونی که ذیلاً به آن می پردازیم ) مگر اینکه پدر و مادر طفل فوت کرده باشند که در آن صورت حضانت با جد پدری است.

سلب حضانت

پس از آنکه مشخص شد که حضانت چیست و حق و تکلیف آن متعلق به چه کسانی است می رسیم به این که دادگاه در چه مواردی می تواند شخصی را علیرغم اینکه مطابق قانون حق حضانت با اوست از این حق محروم نماید سلب حضانت کند:

1-جنون هر یک از پدر و مادر چه دائمی یا ادواری موجب سلب حضانت می شود و حضانت را از وی ساقط و به دیگری می رساند.

2-ازدواج زن در صورتیکه شوهر او زنده باشد .(در صورت فوت شوهر در هر حال حضانت با مادر طفل است)

3-هرگاه در صورت عدم مواظبت یا انحطاط اخلاق پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می تواند برای حضانت طفل تصمیم مقتضی اتخاذ نماید.

4- اعتیاد زیان آور به الکل موجب سلب حضانت می شود

5-اعتیاد به مواد مخدر موجب سلب حضانت می شود

6-اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا موجب سلب حضانت می شود

7-ابتلا به بیماری های روانی با تشخیص پزشکی قانونی

8-سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود به مشاغل ضداخلاقی

9-تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

پس از تعیین حکم حضانت

پس از تعیین حکم حضانت معمولاً برای طرف دیگر حق ملاقات به صورت هفتگی یا ماهانه توسط دادگاه تعیین می شود و شخصی که حضانت با اوست می بایست طفل را جهت ملاقات در اختیار افراد ذی نفع قرار دهد و شخصی که حضانت طفل با اوست نمی بایست مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق شود و در صورتی که مانعی جهت اجرای حکم ایجاد شود دادگاه می تواند تصمیمات ذیل را اخذ نماید:

1-واگذاری حضانت کودک به دیگری

2-تعیین شخص ناظر با پیش بینی حدود نظارت وی   

3-شخص خاطی را تا اجرای حکم بازداشت نماید  

این تصمیمات در مواردی که مسئول حضانت ، از انجام تکالیف مقرر خودداری کند یا توافقات زوجین توسط دادگاه بر خلاف مصلحت طفل تشخیص داده شود، هم ممکن است گرفته شود و مهم تر این که هر کس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد حسب تقاضای ذی نفع و به دستور دادگاه صادر کننده رأی نخستین تا زمان اجرای حکم بازداشت می شود.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید