نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت

چگونگی مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت

مطالبه اجرت المثل ایام زوجیتدر قوانین سابق شرایط تعلق اجرت المثل ایام زوجیت به زن بسیار سخت و موکول به تحقق شرایطی بود که بعضاً تعلق آن را به زوجه سخت و غیرممکن می نمود و مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت مدتی طول می کشید. ولی مطابق ماده 29 قانون حمایت خانواده مصوب 1392 ، رسیدگی به خواسته مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت از طرف زوجه می بایست مطابق ماده 336 قانون مدنی تعیین گردد، ماده ی مذکور بیان می دارد: و در واقع هرگاه کسی بر حسب امر دیگری اقدام به عملی نماید که عرفاَ برای آن عمل اجرتی بوده و یا آن شخص عادتاً مهیای آن عمل باشد عامل مستحق اجرت المثل عمل خود خواهد بود، مگر اینکه معلوم شود که قصد تبرع داشته است.

 

اجرت المثل در ایام زوجیت چیست؟

در زمانی که زوجه در حال زندگی با زوج است, به اجرت کارهای انجام شده توسط زوجه در منزل مشترک وی با شوهرش اجرت المثل ایام زوجیت ,گفته  می شود و در واقع هرگاه کسی بر حسب امر دیگری اقدام به عملی نماید که عرفاَ برای آن عمل اجرتی بوده و یا آن شخص عادتاً مهیای آن عمل باشد، کننده ی کار مستحق اجرت المثل کار خود خواهد بود، مگر اینکه معلوم شود که قصد تبرع داشته است.

پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت

بنابراین مطابق قانون حمایت خانواده جدید پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت دیگر موکول به طلاق یا طلاق توافقی نیست و نیازی به رعایت شروط متعدد مقرر در تبصره 6 قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب 1371 نیست و در هر حال به زن تعلق می گیرد، مگر اینکه مرد بتواند ثابت کند که زن در انجام کارهایی که در منزل شوهر انجام داده است قصد تبرع داشته است. ابتکار جدید دیگر قانون حمایت خانواده در ماده 30 اینست که زوجه می تواند در دادگاه ثابت کند به امر زوج یا اذن وی از مال خود برای مخارج متعارف زندگی مشترک که بر عهده زوج است، هزینه کرده و زوج نتواند قصد تبرع زوجه را اثبات کند می تواند، معادل آن را از وی دریافت نماید.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید